تحولات اخیر لبنان

شلیک موشک جدید حزب الله، سرنگونی یک فروند هواپیمای جاسوسی رژیم صهیونیستی در آسمان لبنان، فرار نظامیان صهیونیست از مناطق ماروان الراس، عیترون، بنت جبیل و اظهارات ضد ونقیض مقامات رژیم صهیونیستی در مورد موشک های شلیک شده به عفوله از جمله مهمترین حوادث اخیر جنوب لبنان است. حزب الله دربیانیه ای اعلام کرد : نیروهای مقاومت شاخه نظامی برای نخستین بار از موشک جدید به نام خیبر1 برای حمله به منطقه عفوله واقع در 50 کیلومتری مرز لبنان استفاده کردند. این بیانیه می افزاید : مقاومت اسلامی منطقه صهیونیست نشین عفوله بعد از حیفا را با موشکهای از نوع خیبر یک هدف قرار داد. در این بیانیه آمده است : مرحله جدید مبارزه و به چالش کشیدن نظامیان اسرائیلی آغاز شده است و وعده و تصمیم حزب الله با حمله موشکی به عفوله عملی شد و این حمله موشکی در پاسخ به تجاوزارت رژیم صهیونیستی صورت گرفت. سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان روز چهارشنبه گذشته به رژیم صهیونیستی هشدار داد که این حزب حملات خود را به حیفا محدود نخواهد کرد . شهر حیفا واقع در 40 کیلومتری مرز لبنان قرار دارد و عفوله در فاصله بیش از 50 کیلومتر مرز لبنان قرار دارد . حزب الله تاکنون علاوه بر استفاده از موشکهای کاتیوشا از موشکهای رعد 1 و 2 استفاده نمود. حزب الله همچنین اعلام کرد مبارزانش چندین موشک به شهر طبریه در شمال سرزمین های اشغالی شلیک کردند. ارتش اسرائیل از مواضع خود در جنوب لبنان عقب نشنی کرد و گفت این اقدام یک تاکتیک است کانال ده تلویزیون اسرائیل ادعا کرد : حزب الله لبنان امروز برای نخستین بار 5 موشک زمین به زمین ساخت ایران را به شهر عفوله در شمال فلسطین اشغالی شلیک کرد. دراین حمله موشکی به مواضع نظامی اسرائیل دستکم سه نظامی این رژیم مجروح شدند تلویزیون اسرائیل درادامه ادعاهای خود افزود : موشک های بکار گرفته شده از نوع ` زلزال 1` است و برد آن صد کیلومترمی باشد وبرد موشکهایی که حزب الله تاکنون استفاده کرده کمتر بوده است . درهمین حال ارتش اشغالگر قدس اعلام کرد : درمورد اجسامی که در شهر عفوله واقع در 50 کیلومتری مرزهای لبنان منفجر شده است تحقیق می کند. سخنگوی نظامیان صهیونیست همچنین به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد : حزب الله دستکم یک موشک از نوع نامعلوم حامل 100 کیلوگرم مواد منفجره به شهر عفوله شلیک شد اما این موشک از نوع ` زلزال 1` ساخت ایران نبود. میکی روزنفلد گفت : دستکم یک موشک از نوع نامعلوم حامل 100 کیلوگرم مواد منفجره به شهرعفوله شلیک شد . وی تاکید کرد : کارشناسان مواد منفجره پلیس اسرائیل که موشک را بررسی کردند تایید کردند که موشک ایران از نوع زلزال نیست درحالی که کانال ده اسرائیل ادعای ایرانی بودن موشک کرده است . شبکه خبری الجزیره هم اعلام کرد : نیروهای مقاومت حزب الله یک فروند هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی رژیم صهیونیستی در در لبنان سرنگون کردند. آخرین گزارشها حاکیست نظامیان صهیونیستی از مناطق بیت جبیل ، مارون الراس و عیترون عقب نشینی کردند اما گفته می شود درگیریهای شدید در مارون الراس همچنان ادامه دارد. منابع اسرائیلی از زخمی شدن یک شهرک نشین در منطقه صفد در شمال فلسطین اشغالی خبر دادند و گفتند حال این شهرک نشین بسیار وخیم است .

دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385

موشک جدید حزب الله شلیک شد

موشک جدید حزب الله شلیک شد. این موشک با افزایش برد موشکهای قبلی مناطق جدیدی را زیر برد خود قرار می دهد. عصر امروز با شلیک بیش از 90 فروند موشک به شمال اسرائیل، دور جدیدی از مقابله حزب الله با ارتش ناتوان اسرائیل آغاز شد. آخرین گزارشهای رسیده از مناطق مورد هدف در اسرائیل، شلیک این موشکها سران رژیم صهیونیستی را در بهت و حیرت فروبرده است.

دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385

Hit Man 4 Blood Money(قسمت اول)

اگر قبلا" از یک گیمر حرفه ای می پرسیدید کدام شخصیت را دوست داری ، به احتمال زیاد سالید اسنیک یا سام فیشر یا دانته پاسخ پرسش شما بود.اما هم اکنون گزینه ای دیگر نیز اضافه شده است ! هیتمن اکنون یکی از دوست داشتنی ترین و پرطرفدارترین شخصیت های دنیای بازیهای ویدئویی است.هیتمن در واقع یک انسان شبیه سازی شده از روی ژنهای یک قاتل خطرناک است که اغلب او را به نام «عامل 47» می شناسیم و این بخاطر کدی است که در پشت سر کچل این شخصیت دوست داشتنی وجود دارد.شاید و به احتمال قریب به یقین بازی Hitman 4 : Blood Money اصلی ترین گزینه ی شرکت Eidos برای رهایی از بحران و جلوگیری از ورشکستگی است. آنقدر بفروشد که Eidos نه تنها از ورشکستگی نجات یابد بلکه با سودی که از فروش نسخه های کامپیوتر این بازی نصیبش می شود بتواند 10 تا هیتمن دیگر هم بسازد ! با این مقدمه ی کوتاه به سراغ خصوصیاتی از این بازی که تابحال منتشر شده می رویم.

برای ابتدای بحث در مورد شماره ی جدید بهتر است به داستانی که برای این بازی بسیار خوب به رشته ی تحریر درآمده است اشاره کنیم.مانند قسمتهای قبل شما در نقش هیتمن وظیفه ترور اهداف خاص سیاسی و انسانی که برای شما مشخص می شود را برعهده دارید و برای انجام هر ماموریت سراغ دیانا می روید و با دریافت نقشه و شیوه انجام عملیات ، از وی پول انجام این ماموریت را می گیرید .وظیفه ی اصلی هیتمن در این قسمت نفوذ کردن به یک تشکیلات مخفی و خطرناک جنایتکارانه و از درون متلاشی ساختن این تشکیلات بوسیله ی ترور رهبران آن است.نقطه ی عطفی که در داستان مشاهده می شود حضور یک فرد به نام Albino که اتفاقا او هم یک انسان شبیه سازی شده به منظور انجام جنایتهای سازمان یافته است در مقابل راه هیتمن است.شخصیت هیتمن که اکنون بعنوان یک قهرمان در بین طرفداران این بازی شناخته می شود در واقع یک ضد قهرمان و آنتی هیرو ( Anti Hero ) است ، به دلیل اینکه در عین اینکه به روزگار گذراندن خود فکر می کند میل به کشتن دارد تا از این راه هزینه ی خرید وسایل جدید و زندگی اش را تامین کند ؛ حال نتیجه ی مثبت این کار نمایان می شود.رو در رو شدن دو ضد قهرمان که اهدافشان یکی است و آن کشتن اشخاص تعیین شده ولی عیب کار اینجاست که هیتمن در لیست سیاه آلبینو است و باید کشته شود ! حال خود را جای هیتمن بگذارید.شما می خواهید به حرفه ی آبرومند خود ادامه بدهید ولی یک نفر ماموریت دارد حرفه تان را برایتان آبرومندتر کند و آن هم بوسیله ی از بین بردن شما ! چه می کنید ؟

دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385

RISE OF NATION 2 RISE OF LEGENDS

همزمان با بر پایی نمایشگاه بین المللی بازیهای رایانه ای 2006 E3میکروسافت بازی جدید خود را به بازار ارائه نمود.این بازی توانسته نظر افراد بسیاری را نسبت به خود جلب کند. چندی پیش اخباری در مورد Rise of Nations جدید یه گوش رسید . مایکروسافت پروژه ای را که ماه ها مخفی دنبال کرده بود تا حدودی آشکار کرد . نام این بازی Rise of Nations : Rise of Legends به معنای”طلوع ملتها : طلوع اساطیر” می باشد . شنیدن نام اساطیر هر انسان عاقل را به تعجب می اندازد. عنوان بازی کاملا جالب می باشد زیرا نام”طلوع ملتها “همه را به یاد تمدن و تاریخ می اندازد . اما نام “طلوع اساطیر” هم خود به خود ذهن هر بازیکننده ای را به یاد بازیهایی مانند Age of Mythology و Warcraft می اندازد . این مغایر بودن نام اصلی و عنوان چه معنایی می تواند داشته باشد ؟! شرکت بازی سازی Big Huge Games در سال 2003 با ارائه برترین بازی سال به یکدفعه از یک شرکت زیرمجموعه ضعیف به یکی از قوی ترین زیر مجموعه های مایکروسافت تبدیل شد . Rise of Nations به سرعت به یکی از پرفروش ترین بازیهای سال تبدیل شد . این بازی تاریخی و یکی از خوش ساخت ترین بازی های استراتژی بود. حال عنوان” Rise of Legends ” به یک بازی تاریخی چه ربطی دارد ؟! پاسخ این سوال بسیار ساده و در نوع خود جالب است ، ما این بار با یک بازی تاریخی/ تخیلی روبرو هستیم ! یک بازی با تمام خصوصیات قبلی ، شما با یک ملت و تمدن باید دنیا را تسخیر کنید ! اما دیگر فقط با اسب و درشکه و نیزه و طلا و سنگ و … سرو کار نداريد ، بلکه برخی از تمدنها که در بخش “Legends ” قرار می گیرند قدرت استفاده از نیرو های ویژه و جادویی را دارا مي باشند که در مقابل شما صف آرایی خواهند کرد . اما در مقابل تمدن های تاریخی هم قدرتهایی دارند که قدرت های اسطوره ای ندارند. مثلا در دوره ی Modern Time هواپیماهای شما به خوبی از پس اژدهای حریف بر می آیند ! فکرش را بکنید , جنگ اژدها و هواپیمای بمب افکن ! حضور تمام 24 ملت و تمدن که در دو بازی قبلی Rise of Nations وجود داشتند در این بازی قطعی است .این 24 ملت و تمدن شامل :Britain,China,Egypt,India,Turkey,Greek,Persian,America,Maya,Nabian,Russian,Dutch,Lakota Iroquo,Korea,Frence,Spain,Aztec,Inca,Bantu,Roman,Mangol,Germanمی باشد به علاوه ی تمدن های اسطوره ای که هنوز نامشان فاش نشده است . تمام ملتها می توانند در تمام دوره ها شرکت کنند . اگر به یاد داشته باشید در دو بازی گذشته Rise of Nations در دو دوره ی Modern Age و Science Age تمام ملت ها ارتش یکسانی داشتند و حتی در اولین دوره یعنی Ancient Age هم بعضی کشورها ارتشی مشابه داشتند . مثلا ارتش هندی ها و ایرانی ها فقط چند فرق کوچک داشت و ارتش مغولستان و چین شباهت بسیاری به یکدیگر داشتند . مشکل دیگر این بود که تمام تمدن ها از ساختمان های یکسانی برخوردار بودند و تنها در چند تمدن شکل آنها متفاوت طراحی شده بود. مثلا ساختمانها ی Korea,China,Mangol با هم یک شکل بوند .

مراحل و مبارزه ها ( Campaigns )

Rise of Nations های قبلی با تمام خوبی ها یک عیب بزرگ داشت ، با وجود تمام پتانسیل های بهترین بازی استراتژی تاریخ یک پتانسیل را کم داشت که مخصوصا در نسخه اول بازی از عدم وجود آن رنج می برد ! آن مورد هم “داستان” بود که در نسخه اول هیچ داستانی در کار نبود و فقط باید یک تمدن را انتخاب کرده دنیا را با آن فتح می کردیم . در نسخه ی الحاقی ( Expansion Pack ) با نام Thrones and Patriots چند بخش به بازی اصلی اضافه شد . یکی از آنها بخش داستانی بود، البته داستان چندانی نداشت اما اسمش بخش داستانی بود که شامل : Alexander The Great , Napoleon , The New World , The Cold War بود. در این بازی با حفظ اصل و نسب خود یعنی فتح دنیا بخش مبارزه ی داستانی بسیار گسترده تر و اصیل تر شده و در بخش فتح دنیا با واقعیت های بیشتری روبرو هستیم .

نیرو ها و ساختمانها ( Buildings and Units )

تمام سربازهایی که در بازی های قبل بودند در این بازی هم حضور دارند . مانند بازی های گذشته سربازها در هر دوره با دوره ی قبل فرق می کنند . دیدبان ها ( Scout ) در این بازی خط دید بیشتری دارند و در بعضی تمدن ها قدرت دفاعی هم دارند . ساختمانها ی زیادی به این بازی اضافه شده که بیشتر آنها مربوط به تمدن های جادویی می باشد . به عجایب هم چند ساختمان اضافه شده است .

ما در سری مجموعه های Rise of Nations ضعف وافری را در قسمت گرافیک شاهد بودیم ، گرافیک دوبعدی و صدای کاملا تصنعی در بازی حاکم بود . اما اینبار با استفاده از کمک تعدادی از افراد تیم های دیگر مایکروسافت ، گرافیک آنچنان پیشرفت کرده که هیچ بازی استراتژی دیگری توان رقابت با آن را نخواهد داشت . موتور گرافیکی جدید را می توان به جرات قوی تر از Age of Empires III دانست . صدای تصنعی بازی کاملا از بین رفته، شما در بازی های قبلی صدای موسیقی بسیار زیبایی را می شنیدید اما مثلا در هنگام حرکت اسبها یک صدای مسخره از سم اسب می شنیدید که همین امر موجب نارضایتی بازیکننده میشد .نورپردازی با الهام از آثار شاهکار لئوناردو دا وینچی برداشته شده است . Game play بسیار قدرتمندی در این نسخه طراحی شده است که نظر هر بازیکننده استراتژی را به خود جلب میکند. از نظر مسائل فنی این شماره از سری Rise of Nations بسیار پیشرفت کرده و زیبایی خاصی دارد.

دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385

DREAMFALL(قسمت پایانی)

در Dreamfall ، صحنه های مبارزه نیز وجود دارد ؛ به عنوان مثال Zoe که به کلاس دفاع شخصی در طول بازی می رود در یک صحنه با یک زن دیگر به مبارزه می پردازد. در این حالت دوربین بازی همانند بازی های Tekken می شود و دو نوار کوچک که نشان دهنده ی Health اشخاص است در بالای تصویر ظاهر می شود. مبارزه در این بازی مانند بازی های اکشن دیگر سریع و دیوانه وار نیست و به جای فشار دادن سریع دکمه ها شما با مبارزه ی آرام تری روبرو هستید به طوری که می توانید کاملآ منطقی حمله یا دفاع کنید ، همچنین فاصله ی شما با رقیب تعیین کننده ی نوع ضربه خواهد بود ، مثلآ اگر فاصله کم باشد از ضربات خفیف استفاده می شود اما اگر فاصله زیاد باشد از ضربات بلند و قوی استفاده می شود, البته شما تنها در نقش Zoe در این بازی مبارزه نخواهید کرد بلکه در نقش شخصیت های دیگری نیز باید با شمشیر یا نیزه و یا سلاح های سرد دیگر به مبارزه بپردازید. همانطور که گفته شد در این بازی شما فقط در نقش Zoe نخواهید بود بلکه به شخصیت های مختلف در زمان های آینده و قدیم تبدیل خواهید شد. از یک شهر خیالی به یک دنیای تخیلی و ماوراءالطبیعت خواهید رفت. در دنیای خیالی‌‌ ، شهرهای قرون وسطی مانند را طی می کنید و با شخصیت های عجیبی روبرو خواهید شد. معماهای بازی نیز بسیار جذاب می باشد ؛ از باز کردن یک ترافیک در یک خیابان باریک گرفته تا پیدا کردن کدهای امنیتی برای ورود به یک مکان سری. در شرایطی دیگر شما باید یک نگهبان موزه را سرگردان کنید تا بتوانید از سد او رد شوید که این کار نیاز به خلاقیت و یا کمک گرفت از افراد دیگر موجود در آن قسمت دارد. همانطور که در ابتدا گفتیم‌ ،‌ در بازی مراحل Stealth هم وجود دارد ، مثلآ شما باید در یکی از مراحل این بازی ، از میان روبوت های امنیتی به طور مخفیانه رد شوید البته این کار بسیار سخت نمی باشد و جا برای پنهان شدن وجود دارد و شما با کمی هوش و دقت می توانید این مراحل را به آسانی رد کنید.

حداقل 12 تا 15 ساعت بازی در Dreamfall وجود دارد و این به گونه ای امکان پذیر است که شما مانند یک بازی اکشن ، به سرعت بازی را طی کنید اما در واقع علاقه مندان به بازی های Adventure معمولآ سرعت کم و هیجان و ماجراجویی را در این نوع بازی ها دوست دارند که در این صورت بازی 35 تا 40 ساعت به طول خواهد انجامید. در آخر باید گفت که بر روی این بازی حدود 3سال کار شده است و سازندگان آن بیشتر بر ساخت داستانی جذاب و شخصیت هایی ماجراجوئی و محیطی زیبا تاکید داشته اند ولي به طور كلي Dreamfall : The Longest Journey با گرافيكي عالي در مقابل بازي هاي Adventure ديگر و صداگذاري فوق العاده و Gameplay نسبتآ خوب و به خصوص داستاني زيبا و پيچيده ، بازيي بسيار زيبا براي دوستداران بازي هاي Adventure به شمار مي رود و ما هم اين بازي را به همه ي Adventure کاران توصيه مي کنيم.

دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385

DREAMFALL(قسمت اول)

در چند سال اخیر بازی های Adventure پرطرفدار بصورت ماوس کلیک بوده اما این بار کمپانی ناشناخته اما قديمي Funcom ابتکار جدیدی به خرج داده و یک بازی متفاوت با بازی های Adventure دیگر ساخته است ،‌‌ بازیي که پس از عرضه به بازار ، از پرفروش ترین بازی هاي Adventure به شمار رفته و طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است ؛ بازیي با نام Dreamfall : The Longest Journey. نسخه ی قبلی این بازی در سال 2000 به بازار عرضه شد که موفقیت خوبی بدست آورد اما این بار سازندگان نسخه ی جدید سعی در ساخت یک بازی کاملا متفاوت داشتند. چندي قبل از انتشار Dreamfall ، Ranger Tornquist طراح اصلی این بازی در استوديوي سازنده ي آن با نام Aspyr ، با توضیح اینکه Dreamfall را نمی توان به یک سبک خاص اختصاص داد گفت : Dreamfall را می توان ترکیبی از سبک های Adventure و Action و Stealth در نمای سوم شخص دانست و ما در تلاشیم تا بازیي متفاوت با دیگر بازی ها را به بازار عرضه کنیم تا علاوه بر دوستداران سبک Adventure ، هواداران سبک Action را هم راضی نگه داریم. البته باید توجه داشت که سبک اصلی این بازی Adventure است. داستان بازی از آنجایی شروع می شود که Zoe Castillo شخصیت اول بازی در یک روز آفتابی و در یک نمای خیالی از شهر کازابلانکا در کشور مراکش بر روی تختی دراز کشیده است و در حالت کما به سر می برد و پدرش که بعد از مرگ همسرش تنها Zoe را در کنار خود دارد با نگرانی او را می بیند.

صحنه های اول بازی توسط Zoe در حالت کما روایت می شود, او که در حالتی فراجسمی قرار دارد می گوید که جهان در یک خطر جدی قرار دارد و تنها کسی که می توانست او را در جلوگیری از این خطر کمک کند چندی پیش مرده است. بعد از این آغاز مرموز ، بازی به دو هفته قبل بر می گردد ، جایی که Zoe هم هوشیار و هم سردرگم بود. Zoe که یک دختر جوان است ، از دانشگاه Capetown در یکی از بخش های کازابلانکا بیرون آمده و رابطه اش را با نامزدش به هم می زند و هم اکنون او در کنار پدر خود در یک شهر ثروتمند و امن زندگی می کند. روزی هنگامی که او با کامپیوترش مشغول بود ناگهان به موضوع عجیبی بر می خورد ، او در صفحات کامپیوتر خود تصویری سیاه و سفید از یک دختر کوچک می بیند که با صدای آهسته می گوید : ((او را پیدا کن ، او را نجات بده)). در ابتدا او فکر می کند که این تصاویر مبهم ، ویروس های کامپیوتری است اما در ادامه ... در این بازی یک جعبه ابزار يا همان Inventory نیز وجود دارد که هر وسیله ای که شما بر می دارید در آن قرار می گیرد. در Dreamfall سعی شده از مبهم بودن صحنه های بازی پرهیز شود و صحنه ها به گونه ای طراحی شده که اجسام و افراد قابل لمس و قابل صحبت به صورت روشن تر نشان داده شوند تا فردی که در حال انجام بازیست به مشکلی بر نخورد. دیالوگهای بازی هم بسیار زیبا طراحی شده اند به گونه ای که همانند اکثر بازی های Adventure از دیالوگ های طولانی بر روی صفحه استفاده نشده است بلکه دیالوگ ها بصورت مختصر در یک منو ظاهر می شوند و شما می توانید هر یک از آنها را خودتان انتخاب کنید و به صورت مختصر و مفید گوش کنید. صداگذاري بازي باور نكردني بوده و به جرات مي توان گفت كه هيچ اشكالي از آن نمي توان گرفت؛ همه چيز با دقت كامل كار شده هست و همه ي صداها مطابق با صحنه هاي بازي و مراحل آن كار شده اند. موزيك هاي بازي زيبا هستند، صداي شخصيت ها در مكالمه ها كاملآ با لبشان مطابقت دارد و در كل همه چيز در قسمت صداگذاري بازي بسيار موفقيت آميز بوده است.

دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385

Ghost Recon Advanced Warfighter

بازی Tom Clancy’s Ghost Recon Advanced Warfighter در 4 سی دی یا یک دی وی دی ارائه شده است.بار ديگر ubi soft وtom clancy ما را به دنياي Ghost Recon باز مي گردانند. حضور Ghost Recon 3 در نمایشگاه E3 برای Xbox360 ، PS2 ، PC ، Game Cube و PC طوفاني به پا کرد بسياري از ديگر بازي هاي اين سبک را در خود له کرد! اين طور که از دمو های به نظر میرسد اين بازي يک سر و گردن از ديگر بازي هاي هم زمان خودش جلوتر و پیشرفته تر است . در دمو هايي که ubi soft در E3 به نمايش گذاشته جزييات زيادي در محيط بازي به چشم مي خورد و همچنين GR3 پيشرفت قابل توجهي در تمامي افکت ها ( از جمله دقت و توجه بالا به انفجار ها و ديگر صحنه هاي اکشن ) همراه با گسترش محيط هاي شهري در بازي داشته است . در کل ما در GR3 شاهد ترکيبي از محيط بزرگ در بازي و دقت در جزييات آن خواهيم بود. طراحي کاراکتر ها نيز در نسخه سوم Ghost Recon با دقت بالايي انجام گرفته و به گفته سازندگان بازي در طراحي هر يک از کاراکتر ها از 20.000 اشکال و خطوط استفاده شده است! اين سري بازي داراي حجم بيشتر دستورات نسبت به نسخه هاي پيشين خواهد بود.گرافيک بازي نيز در حد بسيار خوبي قرار دارد.

روند داستاني بازي

مثل سري هاي گذشته بازي شما يک عضو خاص از واحد نيروهاي مخصوص ارتش ايالات متحده هستيد. داستان بازي در سال 2013 ميگذرد . هنگامي که رهبران آمريکا ، کانادا و مکزيک در مکزيکوسيتي براي بستن چند پيمان بازرگاني بر سر ميز مذاکره نشسته اند و اين يک فرصت طلايي براي تروريست هاي مکزيک است تا براي گروگان گرفتن رييس جمهور آمريکا به محل برگزاري مذاکرات حمله کنند.شما و گروهتان وظيفه سرکوب آشوب گران و آزادي رئيس جمهور را بر عهده داريد. همان طور که متوجه شديد قسمت Single Player بازي در مکان هاي مختلف مکزيک دنبال مي شود.

اندر فضايل Ghost Recon 3 !

شما با GR3 يک بازي جديد و پر از نوآوري را تجربه خواهيد کرد.هنگاميکه شما به همراه تيم 4 نفرتان به دنبال تکميل ماموريت از مناطق مکزيکوسيتي عبور مي کنيد به هيچ وجه نخواهيد توانست اين بازي را قبل از اين که به سرانجامي برسانيد نيمه کاره ول کنيد. GR3 از دوربين مشترک سوم شخص / دوم شخص استفاده می کند.يکي از نواوري هاي GR3 استفاده از سيستم(in tegrateol warfighter system) يا iws است. GR3 با وجود سيستم iws قادر به نمايش هم زمان چند نقطه از بازي خواهد بود! به اين ترتيب که وقتي شما به افرادتان فرماني مي دهيد مي توانيد نحوه ايجاد دستور توسط افرادتان را در پنجره اي که به همين منظور در گوشه صفحه باز شده مشاهده کنيد.

همچنين از اين پنجره مي توانيد براي مشاهده تصوير ماهواره اي از مکزيکوسيتي استفاده کنيد که در طول بازي بسیار زیاد به پيشبرد اهداف شما کمک خواهد کرد. در اين بازي شيوه ديگري نيز براي جاسوسي از دشمن وجود دارد . شما مي توانيد هواپيماها و جنگنده هاي خود را بر فراز قلمرو دشمن به پرواز پر در آوريد و همزمان از پنجره iws براي ديد بهتر استفاده کنيد. کمي هم از هوش مصنوعي بازي صحبت کنيم. شما ميتوانيد در صحنه نبرد ، با رانندگان، خلبانان و همرزمان خود صحبت کنيد و دستورات مافوق تان را از طريق بي سيم دريافت نماييد. سازندگان بازي قول داده اند که GR3 را به يک بازي با گرافيک به يادماندني و متفاوت از نسخه هاي پيشين تبديل کنند. گرافيک اين بازي شما را وا مي دارد تا خود را در غالب نيروهاي مخصوص ارتش آمريکا در سال 2013حس کنيد!سبک GR3 شما را به ياد بازي سرباز جهاني مي اندازد اما سرباز جهاني در يک محيط شهري. در اين بازي مي توانيد به افرادتان دستوراتي مانند حرکت کردن، نگه داشتن موقعيت، حمله به دشمن و حتي تغيير تاکتيک از تدافعي به تهاجمي را صادر کنيد. شما قادر خواهيد بود در پشت ديوارها و ديگر موانع سنگر گرفته و براي ديدن و تير اندازي به سمت دشمن به اطراف خم شويد.هم تيمي هايتان نيز مي توانند شما را در هنگام حمله به دشمن زير آتش خود پوشش دهند. در باره مد multiplayer توضيحاتي در دسترس نيست اما ubi soft ادعا کرده است Ghost Recon در همه قسمت ها حرفي براي گفتن دارد

دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385

(قسمت پایانی) World Cup 2006

اگر از قسمت مقدماتی به جام جهانی راه یابید قرعه کشی گروه ها به صورت اتفاقی و رندوم خواهد بود . اما اگر از ابتدا جام جهانی را انتخاب کرده باشید می توانید به جدال در گروه بندی اصلی مسابقات بپردازید. در این مسابقات حساسیت بسیار بالا تر است این موضوع را حتی زاویه های متعدد دوربین بازی نیز به یاد آور می شود . به خصوص در بازی های پلی آف یا حذفی . شما 7 مسابقه یا 630 دقیقه فرصت دارید تا تیم خود را قهرمان جام کنید و دموی بسیار نظاره گر باشید و بازی با توپ طلایی فینال را نیز تجربه کنید. در مسابقات جام جهانی پخش تلویزیونی بازی نیز تغییراتی دارد. در ابتدای هر بازی شاهد زوم کردن دوربین بر روی کره زمین و استادیوم محل برگزاری مسابقه هستیم. این صحنه را در ابتدای پخش رسمی تلویزیونی بازیهای اصلی جام جهانی فوتبال نیز شاهد خواهیم بود .نمایشگر نتایج بازی نیز با لوگوی رسمی بازیها متفاوت می شود. بعد از سالها انتظار بالاخره می توانیم تیم ملی کشورمان را می توانیم در سری بازیهای فیفا ببینیم.قبل از ارائه بازی حرف وحدیث در مورد حضور ایران بسیار زیاد بود اما بالاخره این بازی عرضه شد و می توان گفت ایران با قدرت در این بازی حضور دارد.علی دایی شناخته شده ترین بازیکن ایرانی ، وحید هاشمیان هلی کوپتر ایرانی ؛ مهدی مهدوی کیا موشک هامبورگ و حسین کعبی بازیکنانی هستند که چهره آنها با تمام ظرافت طراحی شده اند. اما نکته قابل توجه طراحی نشدن چهره ی علی کریمی و یا فریدون زندی می باشد که در عوض چهره ی حسین کعبی با دقت فراوان طراحی شده است ! دلیل این امر را هم می توان اعلام کاندیدا های بهترین بازیکنان جوان جام جهانی از طرف فیفا باشد که حسین کعبی با رونالدو از پرتغال ، مسی از آرژانتین و رونی از انگلستان رقابت سختی در پیش رو دارد.در هر تیم ستاره هایی در نظر گرفته شده است که ستاره های ایران علی دایی و علی کریمی هستند. در حالیکه قویترین بازیکنان ایران به ترتیب مهدی مهدوی کیا ، فریودن زندی و علی کریمی می باشند. ترکیب ایران تقریبا ترکیب درستی به جز در بعضی پست ها که در حالت پیش فرض باید بازیکنان جا به جا شوند .در طراحی چهره سایر بازیکنان نیز سعی شده است که شباهت کلی را با چهره اصلی بازیکنان داشته باشد.بعضی از بازیکنان نیز در لیست طویل موجود در بازی نیستند و شما می توانید بازیکنان مورد علاقه خود را در بخش Creation Central ساخته و وارد تیم ملی کنید . گزارشگر بازی نیز سنگ تمام گزاشته و نام تمام بازیکنان از دخیره گرفته تا فیکس را گزارش می کند .یکی دیگر از ابتکارات EA برای بازی پخش سرود ملی کشورها ست.اگر شما بتوانید در بازی نتیجه را به سود خود به پایان برسانید می توانید در پایان سرود ملی ایران را نیز بشنوید که در نوع خود بسیار جالب است! گرچه بازی در محیط مجازی با عالم واقع بسیار تفاوت دارد اما به امید نتایج خاطره انگیز تیم ملی ایران ، قهرمانی ایران را در محیط مجازی تجربه کنید.Wall paper تیم ایران نیز نقشی از سی و سه پل اصفهان و قله دماوند دارد و درهنگام بارگذاری بازی نیز سابقه حضور ایران در جام جهانی ، بزرگترین افتخار ایران در جام جهانی یعنی برد آمریکا در جام جهانی 98 فرانسه و نکاتی در مورد 68ملیونی و جوان ایران درج می شود.پیراهن تیم ملی ایران نیز طراحی شده توسط PUMA در بازی گنجانده شد است که لباس اصلی سفید و لباس دوم ایران قرمز رنگ است . به جرات می توان گفت FIFA 06 از بهترین هوش مصنوعی در میان بازیهای شبیه سازی فوتبال بهره می برد. اما FIFA World cup 06 قابل مقایسه با این بازی است .

با اطمینان می توان گفت که در بازی FIFA World cup شما می توانید 90 درصد تاکتیک ها و استراتژی های فوتبال واقعی را در بازی اجرا کنید. امری که تا به حال در هیچ بازی دیگری اتفاق نیافتاده است . از آفساید گیری مدافعان گرفته تا مثلث هجومی همه و همه در بازی قابل انجام است .دلیل وجود این سطح وسیع تاکتیکی نیز اهمیت مسابقات و اجرای برترین بازیها در جام جهانی می باشد . گیم پلی بازی تفاوت زیادی با FIFA 06 ندارد اما باز هم بهبود یافته است . برای مثال اینبار شما با هر پاس توعمق نمی توانید صاحب توپ شوید و یا با هر ضربه سری مطمئن باشید که توپ در چارچوب دروازه خواهد بود . به طور کلی می توان گفت بازی کمی سخت تر شده است . بازیکنان نیز استیل خود را دارا می باشند و به سبک خود فوتبال بازی می کنند. اگر اغراق نکرده باشم می توانم بگویم حتی علی دایی نیز به سبک خود بازی می کند و توپ را کنترل می کند! اما شما با بازیکنان هوشمندی رو به رو هستید و این کار شما را سخت تر می کند . اگر تیمی از شما جلو بیافتد با حفظ توپ و پاس های پیاپی اجازه نزدیک شدن به دروازه را به شما نمی دهند مخصوصا اگر در دقایق پایانی بازی باشید. اما نکته جالب دیگر در قسمت حذفی می باشد اگر شما با تیمی مانند برزیل در مقابل ژاپن در پلی آف رو به رو شوید و بازی به وقت اضافه بکشد تیم ژاپن دست به حمله و هجوم نمی زند و در مواردی خاص دست به ضد حمله می زند و می توان گفت آنها از نتیجه راضی هستند وقصد دارند شانس خود را در ضربات پنالتی امتحان کنند. گرافیک بازی در نگاه اول نسبت به FIFA 06 ضعیف تر به نظر می رسد. اما این طور نیست این گرافیک نیست که ضعیف است بلکه نور پردازی بازی است که نسبت به محصول قبلی EA ضعیف کار شده است . شاید دلیل اصلی این امر نیز کارکرد بیشتر بر روی محیط ورزشگاه ها و تماشاگران باشد. برای تمام 127 تیم مجود در بازی تماشاگران مخصوص به همان تیم طراحی شده اند که لباس های آن تیم را بر تن دارند و از دیگر تماشاگران متمایز هستند . پر چم های غول پیکر نیز توسط این تماشاگران در استادیوم ها به نمایش در می آید که در نوع خود جالب توجه است . پلاکارد ها نیز توسط تماشاگران در اطراف ورزشگاه نصب شده اند. در ابتدای بازی نیز کاغذ های رنگی و بادکنک ها در آسمان ورزشگاه رها می شود و دقت بازی به حدی بالا است که این کاغذ های رنگی د کنار زمین به چشم می خورد . تمام 12 استادیوم محل برگزاری بازی نیز با تمام جزئیات طراحی شده اند برای پی بردن به این مسئله می توانید به بخش FIFA World cup .com در منوی اصلی مراجعه کنید و فیلم های مربوط به ورزشگاه ها و شهرهای میزبان جام را ببینید تا به دقت EA پی ببرید. پخش تلویزیونی بازی نیز در حد نام بازی است. دموها و صحنه های سینماتیک بازی بسیار متنوع و فراوان هستند و کمتر شاهد صحنه های تکراری خواهید بود.حتی اینبار در هنگام ضربات کرنر و یا شادی های پس از گل می توانید از میان تماشاگران بر روی سکو ها نظاره گر بازی باشید. تمام اطلاعات مربوط به بازی نیز در خلال انجام مسابقه بر روی صفحه درج می شود.این نکته نیز برای شما بسیار جالب خواهد بود که نتیجه بازی همزمان نیز بر روی صفحه درج شود و حساسیت کار شما نیز بالا تر رود . صدای تشویق های بی امان تماشاگران نیز جو فوق العاده ای را بر بازی حاکم می کند و تقریبا تمام تیم ها دارای تشویق مخصوص به خود هستند.گزارش بازی نیز با هیجان خاصی صورت می گیرد و جای بحثی باقی نمی گذارد.

در پایان هر بازی نیز می توانید سرود ملی کشور برنده بازی را بشنوید. موزیک های بازی نیز از عنوان های مشهور انتخاب شده اند و به طور کلی این موزیک ها نسبت به FIFA 06 از سطح و کیفیت بالاتری برخوردارند. در بخش Play Now می توانید به انجام دیدار های دوستانه بپردازید و این بخش نیز تغییراتی جزئی داشته است . در بخش Global chalenge نیز شما باید ماموریت هایی را در زمانی مشخص انجام دهید که هر قاره موارد مخصوص به خود را دارد اما جالب ترین مورد شبیه سازی صحنه های حساس جام های قبل می باشد. شما می توانید با بازیکنان فعلی به سالها قبل باز گردید و صحنه های خاطه انگیز جام مانند فینال سال 94 و ضربات پنالتی برزیل و ایتالیا را تجربه کنید و یا به فینال 98 فرانسه بروید و فرانسه را با 3 گل قهرمان کنید . بخش ضربات پنالتی نیز در منوی اصلی قابل دسترسی است که می توانید هیجان و حساسیت وصحنه های منحصر به فرد بازی را در این قسمت تجربه کنید . این قسمت تفاوت زیادی نسبت به نسخه های پیشین داشته است و سعی شده که به حساسیت این ضربات اشاره بیشتری شود و حرکات و عکس العمل های بازیکنان نیز در خور توجه است. بخش Practice نیز بار دیگر می تواند شما را با کنترل و گیم پلی جدید آشنا سازد و شما را آماده ی مسابقات کند.در Profail Manager نیز می توانید کارنامه ی خود در مسابقات مختلف را ببینید و نتایج خود را بررسی کنید . حساسیت مسابقات بسیار بالاست و در یک ماه و چند روز مانده به انجام مسابقات با ورود محصول جدید EA بازیکنان می توانند تا شروع مسابقات در محیط مجازی خود را سرگرم کنند و رویا های قهرمانی تیم هایشان را در بازی محقق کنند. گرچه بازی در موارد زیادی دارای پیشرفت و نو آوری است اما FIFA World Cup می توانست بهتراز اینها ظاهر شود . قطعا در این زمان که بحث جام جهانی داغ و داغ تر می شود گذشتن از این عنوان بسیار مشکل باشد ضمن اینکه تیم ملی ایران با ستارگانش انتظار شما را می کشد.

دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385

(قسمت اول) World Cup 2006

اين بار برخلاف ادوار گذشته بازي جام جهاني فوتبال حدود يک ماه و نيم زودتر از آغار رسمي مسابقات به بازار عرضه شد.اينبار بازيکنان فرصت بيشتري براي استفاده از اين دايره المعارف فوتبال دارند و مي توانند تيم هاي خود را در اين مسابقات محک بزنند. FIFA World cup 06 سومين نسخه از سري مسابقات جام جهاني بعد از 98 و 2002 مي باشد .اين بار نيز اين بازي براي تمام کنسولهاي نسل حاضر،کنسول هاي دستي ، کامپيوترهاي شخصي (PC) و حتي موبايل ها عرضه شده است. ضمن اينکه يک نسخه متفاوت از نظر موتور بازي نيز براي X360 به بازار عرضه شده است . حتي EA دست به يک ابتکار جديد زده است و قصد دارد نسخه موبايل بازي را به صورت رايگان در دسترس بازيکنان قرار دهد .بازي در 10 منطقه مختلف از جهان عرضه مستقيم داشته است که براي هر منطقه Boxshot مخصوصي با چهره بازيکناني همچون فرانک لمپارد ، کلوديو رينا ، دل پيرو ، آرين روبن و ژاوي در نظر گرفته شده است. بعد از ارائه محصول موفق FIFA 06 و بهترين فيفاي تاريخ دنياي بازيهاي کامپيوتري انتظار يک محصول متفاوت و در حد شاهکار را از EA مي کشند.

بازي با يک دموي نمايشي زيبا و حماسي آغاز مي شود . بخش هايي از اين فيلم نمايشي نيز برگرفته شده از فيلم ابتداي بازي جام جهاني 2002 مي باشد و دقيقا همان صحنه ها تکرار شده است .منوهاي بازي شباهت زيادي به بازي Euro 2004 دارد و عنوان ها نيز به FIFA 06 شباهت دارد.براي تمام 127 تيم موجود دربازي Wallpaper هايي طراحي شده است که شمال پرچم هر کشور ، لوگوي فدراسيون فوتبال آن کشور و نمادي از ملت و مردم آن کشور خواهد بود. در Wallpaper ايران نيز تصوير قله دماوند و سي و سه پل اصفهان نقش بسته است. در هنگام بارگذاري بازي نيز در زير اين تصاوير نکته هايي در مورد ملت ها و سابقه آنها در جام هاي گذشته درج مي شود.اولين قسمت بازي FIFA World cup مي باشد که در اين قسمت شما مي توانيد يکي از 127 تيم موجود در بازي را انتخاب کرده و رقابت را آغاز کنيد.در این بخش دو انتخاب وجود دارد.انتخاب اول بازیهای مقدماتی جام جهانی و انتخاب دوم مسابقات اصلی جام است . می توانید یکی از تیم ها را انتخاب کنید و در مسابقات مقدماتی آن قاره رقابت را برای کسب مجوز حضور در جام آغاز کنید. در خلال مسابقات مقدماتی شما پیشنهاد هایی نیز از طرف دیگر تیم ها برای بازی دوستانه به شما می شود که شما می توانید با توجه به موقعیت تیم خود یکی از تیم ها را انتخاب کنید و یا از انجام بازی دوستانه امتناع کنید. جو مسابقات مقدماتی با جو مسابقات اصلی جام تفاوت دارد و سعی شده است که این دو مسابقات از هم متمایز نشان داده شوند . قسمت مجله جام جهانی نیز در بازی وجود دارد. که معمولا بعد از چند بازی یک شماره از آن منتشر می شود.در این مجله شما می توانید بهترین بازیکنان، گلزنان و یا بداخلاق ترین ها را در چند بازی اخیر بشناسید و در صفحات بعدی مجله FIFA Ranking یا همان رده بندی تیم های ملی را ببینید که نتایج بازیهای شما کاملا در این جدول رده بندی تاثیر به سزایی دارد.ابتکار جالب EA را می توانید در تیتر های متحرکی که در پایین صفحه درج می شوند ببینید. این تیتر ها شامل آخرین اخبارمصدومیت ها ، اظهار نظر ها و همچنین پیش بینی ها را ببینید که از قول مربیان و بازیکنان نقل می شوند. در نوار پایین صفحه نیز تمام نتایج سایر دیدار ها درج می شود.بعد از کسب مجوز حضور در جام شما می توانید 23 بازیکن را برای حضور در جام انتخاب کنید و یا اینکه این وظیفه را به عهده کامپیوتر بگذارید.

دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385

رانندگی در تهران(قسمت پایانی)


کنترل و صداگذاری

موسیقی منوی بازی از یک ریتم جالب و خوبی استفاده شده که حس یک بازی رانندگی را در گیمر ایجاد میکند که با خوانندگی محمد حسینی همراه است.ولی همین موزیک را در حین رانندگی بارها شنیده میشود که بعد از سپری شدن مدتی بسیار خسته کننده و تکراری به نظر می آید که کاش به این نکات سازندها بیشتر توجه میکردند که موزیک منو باید با موزیک در حین اجرای بازی متفاوت باشد که ما این مورد را در تمام بازی های روز دنیا مشاهده میکنیم. البته از چندین تراک های کوتاه در بعضی از مراحل استفاده شده است که چنگی به دل نمی زند ولی همانطوری که اشاره کردیم موسیقی منوی بازی نسبتا خوب و زیبا کار شده.شما در این بازی فقط 5 نوع اتوموبیل در اختبار دارید که این تعداد بسیار کم می باشد که همگی آنها جزو شرکت ایران خودرو می باشند. صداگذاری محیط جالب کار نشده ولی صدای ترمز و رینگ و لاستیکها در هنگام رانندگی بهتر انجام شده و طبیعی تر از صداگذاری محیط اطراف جلوه میکند.

گیم پلی بازی نسبتا امیدوار کننده طراحی شده که بعنوان مثال نحوه کنترل پژو206 با سمند متفاوت می باشد و کنترلی به مراتب روانتر را دارا می باشد ولی باز هم مشکلات کنترلی به چشم میخورند. مثلاً در هنگامی که با سرعت بالا رانندگی میکنید با زمانیکه با سرعت پائین میرانید تفاوت فاحشی احساس نمیکنید که این مورد شاید به خاطره مشکلات گرافیکی نیز به حساب آورد، همچنین هوش مصنوعی بازی جالب کار نشده و به راحتی میتوانید موانع را پس از انجام دادن تنها یک بار حدث بزنید که این نکته از جذابیت و هیجان بازی می کاهد همین طور در مسابقات سرعتی که در CD دوم این بازی می باشد هیجان مسابقات به اندازه کافی نیست و هوش حریفانتان بسیار ساده طراحی شده اند، ولی در کل گیم پلی بازی قابل رضایت تر از سایر قسمتها می باشد.

نتیجه گیری

با تمام تفاصیری که ارئه شد و خبر های منتشر شده در چند ماهه گذشته و خرج های میلیونی که این بازی برای دولت در پی داشت به مراتب انتطار بیشتری از این بازی میرفت که متاسفانه با آن تبلیغاتی که در مورد موتور پایه بازی و گرافیک بازی ارئه شده بود فاصله زيادي دارد و به هیج عنوان رضایتمند نیست! ولی بعنوان یک گیمر ایرانی از سمیع رایان پرداز به خاطر ساختن یک بازی کاملا ایرانی تشکر میکنم و امیدوارم که بازی رانندگی در تهران جرقه اي باشد برای ساختن بازی های بزرگ ايراني که بتوان آنها را جایگزین مناسبي براي گیم های روز دنيا دانست.

دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385

رانندگی در تهران(قسمت اول)

بازی رانندگی در تهران توسط شرکت سمیع رایان پرداز طراحی شده و ناشر آن راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ میباشد و بعنوان اولین بازی ایرانی میتوان نام برد که از یک Engine (موتور گرافیکی) ایرانی استفاده شده است. این بازی از نوع رانندگی مي باشد و در آن از اسپانسرهای زیادی کمک گرفته شده است و تبلیغات در آن بیداد میکند.

داستان و بافت بازی

داستان این گیم از ماجراهای هوتن و داداش سیا پایه ریزی شده و محمد حسینی نیز در آن حضور دارد. آقای حسینی صاحب یک آژانس کرایه اتوموبیل است که در آن هوتن با فک و فامیلش و سیا نیز به همراه اعضای خانواده و بستگانش مشغول به کار هستند و هر یک خود را رانندگانی متبحر میدانند. این بازی از دو سناریوی متصل بهم طرح ریزی شده است و برای همین منظور شما میتوانید با کاراکتر هوتن از سناریوی قهوه خانه شروع کنید و یا اینکه با سیا از سناریوی آژانس، با هرکدام که بازی را آغاز کنید پایان های متفاوت مشاهده خواهید کرد که این مورد شاید یکی از نکات قوت بازی دانست که موجب کشش در بازی میشود.بهتر است بیشتر از این داستان بازی را توضیح ندهیم چون همگی شما با آن آشنا هستید.

گرافیگ و نورپردازی

همانطوری که قبلاً اشاره شد این بازی از یک موتور گرافیکی ایرانی بهره می جوید که توسط مبتکران ایرانی طراحی شده و از آن در بازی استفاده شده است. بیش از این به حاشیه نمي روم و به گرافیک خود بازی اشاره میکنم، در نگاه اول گرافیک بسیار ساده و کارتونی به نظر میاد که در آن بافت اجسام بسیار با بی دقتی طراحی شده است که تنها شاید بتوان گفت گرافیک اتوموبیل های استفاده شده در بازی کمی منطقی تر طراحی شده و تا حدودی زیبا جلوه میکنند ولی در طراحی محیط و طبیعت خارج از ماشین به هیچ عنوان خوب کار نشده و بیشتر اجسام حس یک بازی دوبعدی را به گیمر القا میکند تا یک گیم سه بعدی !! نور پردازی این بازی در پائینترین حد میباشد که میتوان گفت که از سایه گذاری به هیچ عنوان استفاده نشده گویا موتور طراحی شده توانایی اجرای Pixel Shadier را نداشته یا اینکه تیم سازنده آن بر روی نور پردازی و سایه گذاری اجسام زماني را صرف نکرده اند!

باگ در بازی به وفور مشاهده می شود و همین امر موجب پائین آمدن رندر بازی شده و از نظر گرافیکی مشکلات بیشتری به چشم مي خورد. یکی از مشکلات دیگر در تنظیمات بازی است که شما امکان تنظیم جزئیات گرافیکی را ندارید و فقط با یک تنظیم از پیش تعیین شده را در اختیار دارید که این مورد در سایر قسمتهای دیگر نیز همانند صدا و کنترل و ... صدق میکند که تمامی آنها پیش فرض هستند و کاربر هیچ اختیاری در تغییر آنها ندارد! از نظر فیزیک واقع گرایی، بازی حرفی برای گفتن ندارد چون برای اتوموبیل شما در هنگام برخورد با اجسام اطراف هيچگونه صدمه اي وارد نميشود که این مورد با در نظر گرفتن اهداف سازنده که آموزش نکات ایمنی می باشد کمی متناقض به نظر ميرسد‌٬ چون این مورد می بایست در بازی گنجانده میشد تا بازيکنندگان ايراني متوجه عواقب سرعت بالا در بزرگراه ها باشند

دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385
X